Worth seeing in Kraków

 • Базиліка Успіння Пресвятої Богородиці

  Базиліка Успіння Пресвятої Богородиці (Маріацький костел) — один з найбільших і найважливіших, після Вавельської катедри, храмів Кракова, який від 1862 року має статус малої базиліки. З вищої вежі цього храму щогодини традиційно виконується на трубі спеціальна мелодія — хейнал, що раніше слугувала сигналом точного часу. Перший костел на цьому місці був споруджений у 1221–1222 роках. Одночасно краківський єпископ Іво Одровонж переніс сюди центр краківської парафії, віддавши домініканцям попередній парафіяльний костел Святої Трійці. В кінці XX століття в храмі була проведена комплексна реставрація, завдяки якій базиліка отримала сучасний вигляд. У 2010 року в базиліці відбувалася церемонія поховання президента Польщі Леха Качинського і його дружини.
  Address: м. Краків, pl. Mariacki 5
 • Флоріанська брама

  У XIII і XIV століттях Краків був оточений оборонними мурами. Флоріанська брама, перша згадка про яку датується 1307 роком, виконувала функцію воріт, через які біля костелу св. Флоріана проходив Клепарівський тракт. Одразу за входом у неї починалась королівська дорога до Вавеля. Висота вежі, яка виконувала оборонні функції при в'їзді через Флоріанські ворота, становить 34,5 м. Раніше в оборонних мурах старої частини Кракова було побудовано 40 оборонних веж. На сьогодні, окрім Флоріанської брами, збереглися ще три вежі: Ткачів, Теслів і Столярів.
  Address: м. Краків, ul. Floriańska 47
 • Барбакан

  Барбакан — це елемент пізньосередньовічних фортифікацій, призначений для захисту від підступів до міських брам. Складався з укріплень баштового чи бастіонного типу навколо зовнішньої брами, з’єднаних з внутрішньою міською брамою критим проходом, так званою «шиєю». Для захисту проїзду до міста осі прорізів внутрішньої і зовнішньої брам не збігалися. Перед зовнішньою брамою був розвідний міст, який проходив над заводненим ровом, що оточував барбакан. Краківський барбакан був побудований в 1498-1499 роках під час правління Яна I Ольбрахта, який після битви у Козмінському лісі чекав нападу на Краків військ молдавського господаря Стефана Великого. Розвідний міст, що з'єднував барбакан з Флоріанськими воротами, мав розмір 24 метри в ширину і 3,5 метра у висоту. Сьогодні краківський барбакан використовується для експонування музейних виставок, проведення спортивних змагань, демонстрації фільмів та організації історичних реконструкцій.
  Address: м. Краків, ul. Basztowa (парк Плянти)
 • Театр ім. Ю. Словацького

  Театр було побудовано у 1893 році на місці знесеного у 1892 році костелу Святого Духа. Будівля виконана за проектои архітектора Яна Завєйського в еклектичному стилі з необароковими елементами. Під час першої виступу на сцені театру відбувались вистави фрагментів творів Міцкевича, Словацького і Фредра. У період Другої світової війні у будівлі діяв німецький театр. У 2009 році адміністрація театральної установи ввела нову в масштабах Польщі інновацію — можливість купівлі квитків методом відрахування коштів з рахунку користувача мобільним телефоном.
  Address: м. Краків, pl. Świętego Ducha 1
 • Костел Святого Хреста

  Костел побудований у XIV столітті і є найвищою готичною спорудою у Кракові. Він має надзвичайно просту будову — квадратна цегляна нава (частина храму, де розміщуються прихожани під час Служби Божої) та прямокутний кам'яний презбітерій (місце між навою та престолом). Над західною частиною фасаду костелу Святого Хреста височіє квадратна у своїй основі вежа, до стін якої прилягають дві каплиці. Ліворуч розташована каплиця св. Андрія (XVI ст.) зі збереженим готичним розписом розп'яття Ісуса Христа та пізньоренесансним вівтарем. Праворуч — каплиця Лотеранської Богородиці, яка була побудована у 1642 році.
  Address: м. Краків, pl. Ducha Świętego 2
 • Костел св. Казимира

  Костел було побудовано у 1640 році за кошти меценатки Зузанни Амендувної. Також у своєму заповіті вона передала для храму ікону Мадонни, яка відома своєю чудотворністю. Одним з найбільш таємничих місць Кракова вважаються катакомби костелу св. Казимира. Від 1667 року тут відбувались захоронення людей, які природним чином муміфікувались внаслідок особливих мікрокліматичних умов. Згідно з церковними книгами, тут поховано 730 світських осіб і 250 ченців. Прислужники храму спочивають у підземеллях костелу безпосередньо на землі і піску. В скляній труні похований о. Севастіан Воліцький, який був свого часу прирівняний до лику святих. Ще одним цікавим похованням у катакомбах є мумія солдата наполеонівської армії у повному обмундируванні з шаблею та карабіном.
  Address: м. Краків, ul. Reformacka 4
 • Базиліка Святої Трійці

  Історія храму бере свій початок у 1222 році, коли ченці ордену домініканців на чолі зі св. Яцком прибули до Кракова з Болонії. Тоді єпископ Іво Одровонж віддав їм під опікунство частково дерев'яний, частково мурований костел св. Трійці. Новий готичний храм домініканці почали будувати після наїзду на Краків татар у 1241 році. До першої половини ХІХ століття однією з характерних рис сакральної споруди була мурована вежа-дзвіниця, яка згоріла у 1850 році. У 1876 році на місці вежі до фасаду добудовано неоготичну крухту (невеличке приміщення, аналог веранди у житлових приміщеннях, між вулицею та головним залом храму), яка відкривала вид на готичний портал головного входу до базиліки Святої Трійці.
  Address: м. Краків, ul. Stolarska 12
 • Костел св. Франциска з Асижу

  Один з найдавніших храмів Кракова, побудований за сприяння князя Болеслава V Сором'язливого у 1269 році. Першими настоятелями храму були францисканці, яких до Кракова з Праги запросив князь Генрик Побожний. Первинно костел був побудований у формі хреста, але внаслідок численних перебудов і пожеж у 1462, 1476 та 1655 роках, його зовнішній та внутрішній вигляди докорінно змінились. До будівлі храму прилягає монастир, в середині якого міститься галерея портретів краківських єпископів. Неподалік від костелу розташовані пам'ятник кардинала Стефана Сапєхи, а також Вища духовна семінарія францисканців.
  Address: м. Краків, ul. Franciszkańska 2
 • Головний корпус Яґеллонського університету

  Інша назва: Collegium Novum.
  Яґеллонський університет — найдавніший і один з найбільших в Польщі, а також один з найстаріших у Європі. Грамота про заснування університету була видана 12 травня 1364 року Казимиром III. Він став другим в Центральній Європі після Празького університету, відкритого у 1348 році. Collegium Novum — головний корпус університету побудований на місці колишньої бурси «Jeruzalem», яка згоріла в першій половині ХІХ століття. Споруда виконана в неоготичному стилі у 1887 році згідно з проектом архітектора Фелікса Ксєнжарського. На стінах Collegium Novum висять портрети найвидатніших професорів Яґеллонського університету. У корпусі міститься кабінет ректора, професорські кімнати, деканати, адміністрація, актова зала і лекційні аудиторії.
  Address: м. Краків, ul. Gołębia 24
 • Сукєнніце

  Сукєнніце — це будівля, що розташована в центрі краківської площі Ринок, у якій розміщувались торгові ряди колишньої столиці Польщі. У 1875-1879 роках сукєнніце були перебудовані за проектом архітектора Томаша Прилінского. Під час реконструкції навколо будівлі прибудовано стрілчасті неоготичні арки. Сьогодні під сукєнніцами розташований сучасний інтерактивний музей «Підземелля площі Ринок», а на старих торгових ятках відбувається торгівля сувенірною продукцією.
  Address: м. Краків, Rynek Główny 3
 • Колегіум Маюс Яґеллонського університету

  Колегіум Маюс — один з найстаріших колегіумів у Кракові, який започаткований ще у XV столітті. Раніше на першому поверсі будівлі розміщувались лекційні зали, а на другому — бібліотека і кімнати для проживання професорського складу Яґеллонського університету. Свій первинний вигляд споруда зберігала аж до 1856 року, поки її під керівництвом Кароля Кремера не реконструювали для потреб Яґеллонської бібліотеки. Після перенесення книжкового фонду з колегіуму в нову будівлю Яґеллонської бібліотеки (побудовану у 1931-1939 роках), тут розмістився музей Яґеллонського університету.
  Address: м. Краків, ul. Jagiellońska, 15
 • Ратуша

  Готична вежа побудована у XIV столітті має висоту 70 м. У 1680 році внаслідок удару блискавки старий дзвін на горі вежі розплавився, а сама споруда до половини згоріла. Відбудову вежі після руйнування стихією координував королівський архітектор Пьотр Бебер. Під час реконструкції на місці колишнього готичного куполу постав новий, виконаний у стилі бароко. Біля головного входу у вежу розташовані скульптури двох левів, яких помістили тут на початку ХІХ століття.
  Address: м. Краків, Rynek Glowny, 1
 • Костел св. Бернардина

  Будівництво ранньобарокового храму тривало у період з 1659 по 1680 рік. В презебітерії (в західноєвропейській церковній архітектурі — простір між навою і престолом у східній частині храму) костелу св. Бернардина розташовані дві каплиці: св. Анни (II половина XVIII століття) і св. Симеона з Ліпниці (1662 рік). Біля храму розташований бернардинський монастир.
  Address: м. Краків, ul. Bernardyńska 2
 • Катедра св. Станіслава і Вацлава

  Катедральний собор святих Станіслава і Вацлава, побудований у 1364 році, відомий також як Вавельська катедра — катедральний храм, що розміщений на території Вавельського королівського замку. Собор належить краківській архідієцезії Католицької церкви і названий на честь благовірного князя чеського Вацлава І та польського єпископа мученика Станіслава Щепановського. Цей собор відомий як місце коронації польських королів, а також як місце їх поховання. Крім них тут поховані інші провідні польські діячі, серед яких: Тадеуш Косцюшко, Юзеф Пілсудський, Адам Міцкевич, Лех Качинський і Марія Качинська, Юліуш Словацький та інші. До архітектурного ансамблю Вавельської катедри належить королівська скарбниця, у якій зберігаються корони, діадеми та інші реліквії королівського роду.
  Address: м. Краків, ul. Wawel 5
 • Костел св. Войцеха

  Найменший костел Кракова, який розташований на площі Ринок. Згідно з історичними дослідженнями періодом побудови храму вважається Х-ХІ століття. Первинно споруда була виконана у романському стилі, але у XVIII столітті перебудована у стилі бароко. Згідно з легендою храм побудований на місці, де колись здійснював проповідницьку діяльність св. Войцех. В підземеллях костелу розташована експозиція пов'язана з історією краківської площі Ринок.
  Address: м. Краків, Rynek Główny 2
 • Костел святих апостолів Петра і Павла

  Храм є першою будівлею Кракова, яка виконана у стилі бароко. Костел був заснований для ченців ордену єзуїтів з ініціативи короля Зиґмунда ІІІ. План споруди, який був реалізований у 1597 році, спроектував архітектор Ґіованні де Россіс. Наступна перебудова костелу відбулася століттям пізніше, за проектом архітектора Ґіованні Бернардоні. Відомою є унікальна огорожа перед лицевим фасадом костелу Петра і Павла, на стовбцях якої стоять фігурки святих апостолів. В підземеллях сакральної споруди містяться мощі ксьонза Петра Скарги, єпископа Анджея Тшебіцького і Вітольда Бєлінського. Починаючи з січня 2010 року тривають роботи зі створення в підземеллях костелу Національного пантеону.
  Address: м. Краків, ul. Grodzka 52 a
 • Костел св. Андрія

  Костел побудований у 1079-1098 роках і є однією з найдавніших сакральних споруд Кракова. У XII-XIII століттях храм виконував роль оборонної споруди перед нападами татаро-монгольських військ. В цей період навколо костелу був викопаний оборонний рів та насипані захисні вали. Після бенедиктинців, які служили у храмі від початку його заснування, право догляду за костелом отримали сестри-клариски. Сакральна споруда зберегла свій первісний вигляд оборонного храму у романському архітектурному стилі. В прилеглій до костелу будівлі функціонує монастирський комплекс, у приміщенні якого розміщена бібліотека, де збереглись унікальні старовинні книжки XIII століття.
  Address: м. Краків, ulica Grodzka 56
 • Казимирська ратуша

  Була збудована у XIV столітті як адміністративна будівля міста Казімєж, яке тепер є частиною Кракова. До того як населений пункт отримав міські права на місці, де зараз розташована будівля ратуші, розміщувалась дерев'яна адміністративна споруда. Одна з найбільших перебудов міської ради у ренесансному стилі відбулась у 1528 році.
  На зламі XVIII i XIX століть Казімєж втрачає міські права і його включають до складу міста Краків, а ратуша втрачає свої адміністративні функції. У 1829 році приміщення споруди були перероблені для потреб краківської промислово-торгової школи, а згодом — загальноосвітньої школи. Сьогодні у будівлі казимирської ратуші функціонує Краківський етнографічний музей.
  Address: м. Краків, pl. Wolnica 1
 • Стара синагога

  Є однією з найстаріших синагог у Польщі, а також однією з найцінніших пам'яток єврейської сакральної архітектури Європи. Найбільш вірогідно, що синагогу збудували чеські євреї в другій половині XV століття, які прибули до Кракова після празького погрому у 1389 році. Точної інформації стосовно дати завершення будівництва синагоги немає, історики вагаються між двома датами: 1407 і 1492 роки. Храм є одним з найяскравіших зразків єврейської готично-ренесансної архітектури Польщі. До 1939 року синагога виконувала роль головного єврейського храму Кракова. Сьогодні в приміщенні сакральної споруди функціонує відділ Історичного музею Кракова — «Життя і культура євреїв».
  Address: м. Краків, ul. Szeroka 24
 • Синагога Рему

  Рему — єдина синагога у Кракові, у якій регулярно відбуваються богослужіння. Разом з прилеглим однойменним єврейським цвинтарем, споруда утворює унікальний архітектурний комплекс єврейської культури XVI століття. У післявоєнний період Рему стала першою синагогою у Кракові, де відновились богослужіння. Завдяки фінансуванню єврейської діаспори, сакральна споруда була дуже добре відреставрована. Відома будівля також і тим, що у 1968 році її відвідав кардинал Кароль Войтила (папа Іван Павло ІІ), а у 1992 — президент Ізраїлю Хаїм Герцоґ.
  Address: м. Краків, ul. Szeroka 40
 • Синагога Висока

  Свою назву вона отримала через те, що є найвищою синагогою у Кракові, а також єдиною синагогою Польщі у якій молитовний зал розташований на другому, а не на першому поверсі. Храм був побудований в другій половині XVI століття за ініціативи багатого купця на ім'я Ізраель (його прізвище залишається невідомим). Засновник синагоги вирішив збудувати молитовний зал на другому поверсі через те, що площу першого займали магазини. Під час Другої світової війни внаслідок пожежі безповоротно були знищені багаті інтер'єри сакральної споруди. У 2005 році після проведення ремонтних робіт, синагогу відкрили для туристичного відвідування.
  Address: м. Краків, ul. Józefa 38
 • Синагога Поппера

  Будівництво синагоги виконаної у стилі бароко розпочалося у 1620 році за сприяння багатого єврейського купця і фінансиста Вольфа Поппера. Завдяки своєму меценату, храм виділявся найбагатшим оздобленням інтер'єру серед усіх інших єврейських релігійних споруд Кракова. Наступні наглядачі синагоги ледь не збанкрутували через те, що не мали достатньої кількості фінансових засобів для догляду за спорудою. Під час Другої світової війни багаті інтер'єри будівлі були знищені, а велика кількість цінних речей — викрадена. Генеральний ремонт синагоги було здійснено у 1965-1967 роках, а решта реставраційних робіт відбулись аж у 2005 році.
  Address: м. Краків, ul. Szeroka 16
 • Синагога Купа

  Будівля синагоги виконана у стилі бароко в 40-х роках XVII століття. У післявоєнний період в приміщенні сакральної споруди відбувались богослужіння, а частина приміщень виконувала функцію прихистку для репатріантів з теренів СРСР. У 1951 році синагога була покинута і місцеві торговці та ремісники облаштували тут магазини і виробництво взуттєвої продукції. Сьогодні будівля храму виконує культурні функції для єврейської громади Кракова, тут відбуваються концерти, виставки, презентації та дискусійні зібрання. Інтер'єр синагоги має унікальне оздоблення, зокрема, серед настінних розписів цікавими є зображення знаків зодіакального кола.
  Address: м. Краків, ul. J. Warschauera 8
 • Синагога Ісаака Якубовича

  Найбільша синагога Кракова, побудову якої в середині XVII століття профінансував єврейський купець Ісаак Якубович. Під час Другої світової війни окупанти міста сильно пошкодили будівлю храму, а згодом облаштували там репетиційну залу для театральних колективів. У післявоєнний період приміщення синагоги використовували під торгові площі магазинів. Згодом у споруді вирішили розмістити римо-католицький костел, але через протести єврейської громади Кракова ця ідея так і не реалізувалась. У 1997 році синагогу відкрили для туристичного показу. Також тут функціонує єврейський освітній центр. З 2007 року у приміщенні сакральної споруди працює магазин з кошерними продуктами харчування.
  Address: м. Краків, ul. Kupa 18
 • Синагога Темпель

  Одна з чотирьох діючих синагог Кракова. Вона була побудована в 1860-1862 роках за проектом Ігнатія Герцока, з ініціативи Асоціації прогресивних юдеїв та Релігійно-цивілізаційного товариства. Протягом наступних років синагога пережила декілька перебудов, остання з яких відбулась у 1924 році за проектом Фердинанда Лієблінґа і Йозуія Оберледера. Під час Другої світової війни фашисти поглумились над синагогою і облаштували у ній магазин і стайню для коней. Роботи з генеральної реставрації пам'ятки розпочались у 1994 році. Сьгодні богослужіння у синагозі відбуваються нерегулярно, зазвичай, декілька разів на рік, зокрема, під час щорічного фестивалю єврейською культури.
  Address: м. Краків, ul. Miodowa 24
 • Базиліка Божого Тіла

  Будівництво храму було розпочато у 1385 році на місці дерев'яної церкви і завершилось у 1405 році. В той же час князь Владислав II Ягелло (Ягайло) запросив ченців з ордену Латеранських каноніків служити у цьому костелі, а згодом наказав збудувати для них прицерковний монастир. Представники цього чернечого ордену служать в базиліці Божого Тіла до теперішнього часу. У середині XV століття у храмі служив відомий краківський проповідник Станіслав Казімерчик, зарахований до лику блаженних.
  Address: м. Краків, ul. Bożego Ciała 26
 • Цвинтар Рему

  Це найстаріший єврейський цвинтар не лише Кракова, а й Польщі загалом. Перше поховання на кладовищі було здійснено у 1552 році. У 1800 році австрійська влада закрила цвинтар через погані санітарні умови, але нелегальні поховання тут відбувались аж до XIX століття. Під час Другої світової війни більшість надгробків було знищено і цвинтар використовувався як сміттєзвалище. Після війни збереглося лише кілька надгробків, в тому числі — рабина Мойши Іссерлеса. Вважається, що найстаріша частина кладовища розташовувалася на місці сучасного скверу перед будівлею синагоги Рему. До Другої світової війни місце сучасного скверу було обгороджено високим муром кладовища, але сьогодні навколо нього побудована невисока металева огорожа з іудейськими елементами. У сквері також розміщений пам'ятник загиблим під час Голокосту краківським євреям (65 тисяч осіб).
  Address: м. Краків, ul. Szeroka 40
 • Новий єврейський цвинтар

  Новий єврейський цвинтар в Кракові було засновано у 1800 році після того, як місцева єврейська громада купила земельну ділянку у католицьких монахів-августинців. У 20-х роках XX століття майже уся площа Нового єврейського кладовища була заповнена могилами і з 1932 року іудейські поховання стали проводитися на іншому кладовищі, яке було облаштовано на купленій в 1926 році земельній ділянці на стороні вулиць Авраама та Єрусалимської. Ці два кладовища у період німецької окупації Кракова стали природним кордоном концентраційного табору "Плашув". Під час Другої світової війни Нове єврейське кладовище було закрите і міська окупаційна влада займалися продажем надгробків місцевим мулярам. Надгробки також використовувалися в якості будівельного матеріалу для мощення бруківкою вулиць у концентраційному таборі "Плашув" і у дворі табірної комендатури гауптштурмфюрера Амона Гета. Більшість могил у цей час були розорені, а останки похованих були розкидані по території кладовища у відкритому вигляді. У 1957 році територія Нового єврейського кладовища була відремонтована за рахунок організації "Джойнт". 24 березня 1999 цвинтар було внесено до реєстру пам'яток культури Малопольського воєводства. В даний час площа кладовища становить 4,5 га. Тут розташовано близько 10 тисяч поховань, найстаріше з яких датується 1809 роком. На території кладовища також розташовуються пам'ятник жертвам Голокосту і військове кладовище № 387 часів Першої світової війни.
  Address: м. Краків, ul. Miodowa 55
 • Велика миква

  Миква — це ритуальний водний резервуар для вмивання з метою очищення від ритуальної нечистоти у єврейській культурі. Об'єм води, який зазвичай наповнює виїмку у підлозі будівлі становить від 250 до 1000 л. Миква в єврейському районі Кракова Казимир була побудована у 1567 році. Під час Другої світової війни німецькі війська сильно зруйнували пам'ятку, але на щастя основні елементи ритуального купального басейну в середині збереглись. У 1974-1976 роках споруду відбудували, а у 90-х — передали у власність єврейській громаді міста. Сьогодні у приміщенні микви, окрім ритуального басейну, функціонують готель та ресторан «Klezmer-Hois».
  Address: м. Краків, ul. Szeroka 6
 • Палац єпископів

  Палац є яскравим зразком архітектури ХІХ століття з фрагментами оздоблення епох ренесансу та бароко. Раніше споруда, яка виконувала функції палацу єпископів розміщувалась на Вавельському пагорбі. Сучасна будівля від початку свого існування пережила декілька реконструкцій, остання з яких відбулась у період з 1881 по 1884 рік. Палац відомий тим, що деякий час тут жив Кароль Войтила (папа Іван Павло ІІ). Поселився він тут у 1964 році, після посвячення у єпископи, а виселився у 1978 році, коли його обрали на папський престол. Площа перед палацом стала відомою через те, що під час відвідин Кракова папа Іван Павло ІІ здійснював спонтанні звернення до вірян, які збиралися тут. Папа Бенедикт XVI у 2007 році також поселявся у палаці єпископів.
  Address: м. Краків, ul. Franciszkańska 3
 • Старий театр ім. Є. Моджеєвської

  Побудований у 1781 році на вулиці Яґеллонській, неподалік від краківської площі Ринок. Ініціаторами побудови театру стали краківський посол Фелікс Орачевський та варшавський актор Матеуш Вітковський, який на початках був директором цієї культурної установи. Перший виступ польської актриси Єлени Моджеєвської, в честь якої і названий театр, відбувся у 1865 році. На переломі ХІХ і ХХ століть театр практично перестав функціонувати. У 1893 році краківський міський театр було перенесено до нового будинку біля площі Святого Духа, де з 1909 року він функціонує як театр ім. Ю. Словацького. У 1903-1906 роках будівля театру ім. Є. Моджеєвської була ґрунтовно реконструйована в стилі сецесії з внутрішньою розбудовою на танцювальні, концертні та торгові зали. На зламі 20-30 років ХХ століття у споруді розміщувалась міська драматична школа. Повноцінна діяльність театру ім. Є. Моджеєвської відновилась після завершення Другої світової війни. У 1991 року установа отримала статус Національного театру Польщі, а свою сучасну назву у 2001 році.
  Address: м. Краків, ul. Jagiellońska, 5
 • Палац Чапських

  У 1883 році польський лікар і громадський діяч Губерт Красінський переїхав з Варшави до Кракова, де збудував елегантний неоренесансний палац за проектом Антонія Сєдляка. Завершення будівництва споруди датується 1884 роком. Сам Красінський жив у палаці аж до своєї смерті (1890). Після цього будівля перейшла у власність вченого і нумізматика Емерика Гуттена-Чапського, який перевіз сюди свою колекцію з-понад 11 тисяч монет, медалей, орденів, банкнот, а також велику бібліотеку з родинного маєтку. На початку ХХ століття родина Чапських подарувала усю колекцію Емерика місту як суспільне надбання. Сьогодні ця колекція передана під опіку Національного музею в Кракові, а палац Чапських занесений до польського реєстру пам'яток архітектури.
  Address: м. Краків, ul. J. Piłsudskiego 10-12
 • Раковицький цвинтар

  Один з найстарших та найвідоміших цвинтарів в Кракові і Польщі загалом, що розташований у старій частині міста. Упорядкування території площею 5,6 га під цвинтар тривало у період з 1800 по 1802 року, а перше поховання тут відбулось у 1803 році. Причиною виникнення цвинтаря стала заборона поховань біля костелів у міській зоні. Через збільшення чисельності населення, а відповідно й показників смертності, територія цвинтаря неодноразово розширювалась. До реєстру історичних пам'яток Раковицький цвинтар внесено у 1976 році. Велика кількість надгробних пам'ятників має визначну історико-культурну цінність. Серед відомих архітекторів та різьбярів, які долучились до створення сучасного вигляду кладовища були Теофілій Жебравський, Фелікс Ксєнжарський, Славомир Оджевольський, Тадеуш Блотніцький, Вацлав Шимановський, Кароль Гукана та інші.
  Address: м. Краків, ul. Rakowicka 26
 • Вілла Деція

  Вілла Деція — ренесансний палац, який розташований у Деційському парку, в районі Воля Юстовська. Збудував його колишній власник цієї краківської дільниці Юст Людвік Децій у 1535 році. Проект споруди створили італійські архітектори Ґіованні Ціні з Сіени, Бернардіно Занобі де Ґіанотіс і Філіп з Фіесоле. У 1590 році маєток купив Себастіан Любомирський, а пізніше ним володів його син Станіслав, під керівництвом якого будівлю реконструювали: добудували ще один поверх, дві вежі та оглядову лоджію між ними. Після цього вілла Деція мала ще чотирьох власників, які теж долучились до внесення змін у зовнішній вигляд будівлі. Після пожежі 1882 року, за вказівкою Марцеліни Чарторийської згідно з проектом Тадеуша Стриєнського будівлю було відреставровано. Власністю роду Чарторийських вілла була до 1917 року. У післявоєнний період будівля стала закинутою, але з 1996 року її відреставрували і включили до переліку екскурсійних об'єктів на туристичному маршруті «Ренесансний шлях Малопольщі».
  Address: м. Краків, ul. 28 Lipca 1943, 17-a
 • Перші письмові згадки про замок на Вавельському пагорбі датуються XIII-XVII ст. Королівський замок і його двір є яскравими архітектурними зразками епохи польського ренесансу. Споруда була побудована польськими майстрами під керівництвом архітекторів Ф. Влоха, Б. Береччі і Б. Сандомирського. Форми італійського ренесансу тут доповнені національними польськими мотивами, зокрема на порталах, дверних перемичках, колонах, висунутих звисах даху, карнизах тощо. Особливістю інтер'єрів замку є рідкісне поєднання готики з оздобами доби відродження, пов'язані тісними культурними і релігійними зв'язками Польщі з Італією та Римом, зокрема. Сьогодні Королівський замок на Вавелі — це один з найбільших історико-архітектурних музейних комплексів Польщі.
  Address: м. Краків, вул. Вавель, 5