Kraków

Краків є одним із найдавніших міст Польщі і перлиною її національної культурної спадщини. Він з гідністю виконував функції столиці і резиденції королів у минулому. Краків - друге за величиною та кількістю мешканців місто у Польщі після Варшави, яке розташоване над Віслою – найбільшою з польських рік. Центр Малопольщі є однією з найпопулярніших туристичних локацій Польщі. Тут розташувався знаменитий Вавель, резиденція, де відбувалися церемонії коронації польських монархів; костел Діви Марії з унікальним вівтарем роботи нюрнберзького майстра Віта Ствоша; центральна площа Ринку – найбільша площа середньовічної Європи (її площа становить 4 га); Казімєж – особливий мистецький район Кракова, у минулому окреме єврейське місто; Яґеллонський університет – один із найстаріших університетів у Європі з відомим корпусом Collegium Maius.

 Історія міста:

Вавель – пагорб заввишки 228 м і архітектурний комплекс в Кракові, на лівому березі Вісли. На ньому розташовано безліч архітектурних пам’яток, з яких найважливіші – Королівський замок та Кафедральний собор святих Станіслава і Вацлава.

Вавельський Королівський замок і його двір — один з найкращих архітектурних творів польського ренесансу, побудований польськими майстрами під керівництвом Францішека Влоха, Бартломея Береччі і Бенедикта Сандомирського. Форми італійського ренесансу тут доповнені національними польськими мотивами, помітними в оформленні порталів, дверних перемичок, що піднімаються одна над одною колон третього поверху, висунутих звисів даху, карнизів тощо. Фортифікаційна споруда також відома своїми багатими інтер'єрами. До наших днів тут зберігся живопис фризів (зокрема кисті Ганса Дюрера), мозаїчна кладка підлог, касетні плафони, ошатні кахельні печі, багаті меблі, цінні картини і портрети. Однією з найвідоміших прикрас палат Вавельського замку є художні настінні шпалери (Аррас), виготовлені на замовлення короля Сигізмунда II Августа, в кількості 356 штук, з яких до наших днів збереглося лише 136.

Вавельський кафедральний собор, який стоїть також на Вавельському пагорбі, на території замку, багаторазово перебудовувався. Біля базиліки розташовані дороманська ротонда святого Фелікса і Адаукта X століття, а також нещодавно відкриті фундаменти ще однієї будівлі того ж періоду, залишки першого романського собору XI століття і крипта святого Леонарда другого романського собору XII століття. У XIV столітті, за часів Казимира Великого, був побудований третій, готичний собор, оточений цілим вінком каплиць, який став місцем коронації та усипальницею польських королів. У декорі кафедрального собору переважає бароковий стиль, хоча є не мало творів більш ранніх епох.

Архітектурний ансамбль площі Ринок зберіг планування тих часів, коли Краків торгував з усією Європою, і по його вуличках крокували посли та монархи, багдадські купці і сарацини. У центрі площі височіє будівля колишніх Суконних рядів зі стрілчастими арками в неоготичному стилі. У Середньовіччі в цих приміщеннях торгували сукном, а зараз на першому поверсі Сукєнніц розмістився ярмарок з сувенірами, традиційними польськими товарами, бурштиновими і срібними виробами. Другий поверх будівлі займає Національний музей Кракова з колекцією картин, скульптур і монет XIV – XX століть, а під будівлею Сукєнніц розташований сучасний інтерактивний музей "Підземелля площі Ринок". Відразу за краківськими суконними рядами розташована Башта міської ратуші. Колись на першому поверсі ратуші зберігалася краківська скарбниця, а у підземеллях функціонувала в’язниця.

Біля площі Ринок, на прилеглій Маріацькій площі височіє Маріацький костел. Величний готичний фасад храму складається з двох веж різної висоти. Перший костел на цьому місці був побудований у 1221 році, але згодом після будівництва знищений татарами. Нинішня споруда є третьою за рахунком і датується XIV століттям. З Маріацьким храмом пов’язана трагічна легенда. Вона розповідає, що трубач, який вартував на вежі костелу, першим помітив наближення ворожих військ Батия і встиг подати сигнал тривоги. Але коли краків’янин почав сурмити, то був убитий татарською стрілою, яка простромила йому горло. З тих пір в пам’ять про подвиг трубача кожну годину на вежі костелу звучить мелодія, що закінчується тією нотою, на якій обірвалося життя середньовічного героя.

Навпроти Маріацького костелу встановлено пам’ятник поетові Адаму Міцкевичу. Периметр Ринкової площі щільним кільцем оточують кафе та старовинні будинки, кожен з яких має свою історію. Наприклад, у будинку № 9 відбулося одруження міщанина Лжедмитрія і Марини Мнішек, а в будинку № 16 розмістився ресторан «У Вежінка». Назва закладу нагадує про ті часи, коли багач Миколай Вежінек влаштовував в цьому будинку розкішні бенкети для королівських гостей. Обійшовши Ринкову площу, можна вийти до вулиці Ґродської, на якій розташована велика кількість старовинних храмів (серед них одна з найстаріших сакральних споруд Кракова — костел св. Андрія), а звідти піднятися на Вавельський пагорб до Королівського замку.

Другим історичним та туристичним центром Кракова є Казімєж - історичний район у північно-східній частині якого з XVI століття до Другої світової війни проживали євреї. Сьогодні Казімєж є частиною міського району «Дзєльніца I Старе Място». Від свого заснування у 1335 році і до 1818 року Казімєж був самостійним містом, що знаходився на південь від Кракова. Казімєж є частиною Старого міста, внесеного до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Для бажаючих оздоровитись перебуваючи у Кракові діє бальнеологічний курорт "Швашовіце". Любителі гірськолижного відпочинку, відвідуючи Краків, можуть скористатись послугами лижних витягів "Краків Valley".

 Варто відвідати:
Photos
 Saints Peter and Paul Church (1597-1619), Grodzka St. 52a Saints Peter and Paul Church (1597-1619), Grodzka St. 52a Saints Peter and Paul Church (1597-1619), Grodzka St. 52a The interior of Saints Peter and Paul Church
 St. Wojciech church (10th-11th cen.), Rynek Square 2 St. Wojciech church (10th-11th cen.), Rynek Square 2 
 St. Wojciech church (10th-11th cen.), Rynek Square 2 The interior of St. Wojciech church St. Mary's Basilica (13th-15th cen.)
 St. Mary's Basilica (13th-15th cen.)
 St. Mary's Basilica (13th-15th cen.)
 The plaque at the entrance to St. Mary's Basilica
 The entrance to St. Mary's Basilica
 The burial place in St. Mary's Basilica
 St. Andrew's Church (1079-1098) St. Andrew's Church (1079-1098) St. Andrew's Church (1079-1098) - Clarisse monastery Church of Saint Martin (1637-1640), Grodzka St. 58
 St. Mark church (15th cen.)
 St. Mark church (15th cen.)
 The sculpture near St. Mark church
more
 Bernardine Monastery
 St. Florian church (15th-20th cent.) Church of St. Francis of Assisi (1269) Church of St. Francis of Assisi (1269) The side view of the church of St. Francis of Assisi (1269) Church of the Holy Cross (14th cent.) Church of the Holy Cross (14th cent.) Church of the Holy Cross (on the left) and Juliusz Słowacki Theatre (in the background on the right)
 The chapel of Sts. Peter and Paul, Madalinski St.
 St. Anne church
 The interior of St. Anne church
 St. Barbara church
 St. Barbara church
 The interior of St. Barbara church
 St. Bernardine church 
 Old Synagogue (15th cen.)
 Old Synagogue (15th cen.)
 Old Synagogue (15th cen.)
 Old Synagogue (15th cen.)
 Old Synagogue (15th cen.) 
 Kupa Synagogue (1643) The former Wolf Popper's Synagogue (1620), Szeroka St. 16
 Isaak Jakubowicz Synagogue (mid. 17th cen.)
 Tempel Synagogue (1860-1862)
 The interior of Tempel Synagogue 
 High Synagogue (1556-1563)
 The Great Mikvah (1567)
 Remuh jewish cemetery (1551) Remuh jewish cemetery (1551) The New Jewish Cemetery (1800)
 The City Hall (14th-15th cen.), Rynok Square
 The main building of Jagiellonian University - Collegium Novum (1887) The interior of the Collegium Maius, Jagiellonian University
 The inner yard in the main building of Jagiellonian University - Collegium Novum (1887) The inner yard in the main building of Jagiellonian University - Collegium Novum (1887) The inner yard in the main building of Jagiellonian University - Collegium Novum (1887) The inner yard in the main building of Jagiellonian University - Collegium Novum (1887) The inner yard in the main building of Jagiellonian University - Collegium Novum (1887) The inner yard in one of Jagiellonian University buildings
 Medieval benches near the university building
 Collegium Maius - the oldest building of Jagiellonian University (14th-15th cent.) 
 The Professor's garden of Jagiellonian University
 Kazimierz Town Hall (14th cen.)
 St. Florian's Gate (first mentioned in 1307) Defensive walls (14th-15th cen.) 
 Defensive walls (14th-15th cen.) 
 Defensive walls (14th-15th cen.) 
 Kraków Barbican (1498—1499), Basztowa St. 31
 Kraków Barbican (1498—1499), Basztowa St. 31
 Kraków Barbican (1498—1499), Basztowa St. 31
 Wawel architectural complex (13th-17th cen.)
 Wawel architectural complex (13th-17th cen.)
 Wawel architectural complex (13th-17th cen.) 
 Wawel architectural complex (13th-17th cen.)
 Wawel architectural complex (13th-17th cen.)
 Wawel architectural complex (13th-17th cen.)
 Wawel architectural complex (13th-17th cen.)
 Wawel architectural complex (13th-17th cen.) 
 Wawel architectural complex (13th-17th cen.)
 Wawel architectural complex (13th-17th cen.)
 Wawel architectural complex (13th-17th cen.)
 Wawel architectural complex (13th-17th cen.)
 Wawel architectural complex (13th-17th cen.)
 Wawel architectural complex (13th-17th cen.)
 Wawel architectural complex (13th-17th cen.) near the Vistula river
 Wawel architectural complex (13th-17th cen.) near the Vistula river
 The model of Wawel architectural complex
 The monument to Piotr Skarga (St. Mary Magdalene Square)
 Bishop's Palace (19th cent.) Czapsky Palace (1883-1884) Palace of Arts The former palace of baron Larisch (19th cent.), nowadays - the administrative building, Wszystkich Świętych (All Saints) square 6
 Kraków Cloth Hall (Polish: Sukiennice) (1344-1392, 1557-1559, 1875-1879)
 Kraków Cloth Hall (Polish: Sukiennice) (1344-1392, 1557-1559, 1875-1879)
 Kraków Cloth Hall inside
 Ohrenstein's palace (1911-1913), Dietla (42) and Stradomska (27) streets intersection
 The old building, Grodzka St. 35
 The old building, Grodzka St. 17
 Under the Globe House (1904-1906), Dluha St. 1 
 Landaus' House, Szeroka St. 2
 Landaus' House, Szeroka St. 2
 Polonia Hotel, Basztowa St. 25 The railway station 
 Wołodkowicz Palace (1884-1885), nowadays there is a post office, Lubicz St. 4 
 Juliusz Słowacki Theatre in Kraków (1893)
 Juliusz Słowacki Theatre in Kraków (1893)
 Juliusz Słowacki Theatre in Kraków (1893)
 The Old Theatre named after Helena Modrzejewska (1781) Czartoryski Museum, Staint Jan St. 19
 The residential building, Bernardynska St. 11 
 The former tram depot (nowadays a cultural centre is being made there)
 The former tram depot (nowadays a cultural centre is being made there)
 The modern shopping centre, Pawia St. 5 (spell: puvia) 
 Ukrainian Coffee House
 Hard Rock Cafe The old building, Lubicz St. 7
 On the streets of Kraków city
 Grodzka street
 Grodzka street
 Senatorska street 
 Mały Rynek (Small Market) square
 Mały Rynek (Small Market) square
 Mały Rynek (Small Market) square
 The historical part of the city (the side street between St. Mary's Basilica and St. Barbara's Church)
 Staint Thomas Street
 Florianska St. view
 Florianska street
 Florianska street
 Florianska street
 Florianska street
 Ciemna street 
 Szeroka street
 Szeroka street
 Szeroka street
 Szeroka street
 Szeroka street
 Józef Piłsudski street
 Kanonicza street
 Karmelicka street
 Rynok square
 Rynok square
 Rynek Square
 Rynek Square
 Rynek Square 
 Rynek Square
 Rynek Square
 Rynek Square
 Slawkowska street
 The building (16th-19th cent.), St.John street 22
 St.John street
 St.John street
 Szczepański square
 Jan Matejko Square
 Jan Matejko Square
 The Vistula (Visla) river
 The Vistula embankment
 Swans in the Vistula river
 The Walk of Fame on the Vistula embankment
 The sculpture of the legendary Wawel Dragon, who has relation to the foundation of Kraków city
 The monument to Nicolaus Copernicus 
 Animal sculptures on the building # 38, Grodzka street
 Animal sculptures on the building # 38, Grodzka street
 The sculptures of lions near the Town Hall
 The sculptures of lions near the Town Hall
 The model of the Town Hall
 The model of the Old Town
 The street art
 The city signpost
 The fountain on Szczepański square The fountain on Mariacki square