Krakau

Краків є одним із найдавніших міст Польщі і перлиною її національної культурної спадщини. Він з гідністю виконував функції столиці і резиденції королів у минулому. Краків - друге за величиною та кількістю мешканців місто у Польщі після Варшави, яке розташоване над Віслою – найбільшою з польських рік. Центр Малопольщі є однією з найпопулярніших туристичних локацій Польщі. Тут розташувався знаменитий Вавель, резиденція, де відбувалися церемонії коронації польських монархів; костел Діви Марії з унікальним вівтарем роботи нюрнберзького майстра Віта Ствоша; центральна площа Ринку – найбільша площа середньовічної Європи (її площа становить 4 га); Казімєж – особливий мистецький район Кракова, у минулому окреме єврейське місто; Яґеллонський університет – один із найстаріших університетів у Європі з відомим корпусом Collegium Maius.

 Історія міста:

Вавель – пагорб заввишки 228 м і архітектурний комплекс в Кракові, на лівому березі Вісли. На ньому розташовано безліч архітектурних пам’яток, з яких найважливіші – Королівський замок та Кафедральний собор святих Станіслава і Вацлава.

Вавельський Королівський замок і його двір — один з найкращих архітектурних творів польського ренесансу, побудований польськими майстрами під керівництвом Францішека Влоха, Бартломея Береччі і Бенедикта Сандомирського. Форми італійського ренесансу тут доповнені національними польськими мотивами, помітними в оформленні порталів, дверних перемичок, що піднімаються одна над одною колон третього поверху, висунутих звисів даху, карнизів тощо. Фортифікаційна споруда також відома своїми багатими інтер'єрами. До наших днів тут зберігся живопис фризів (зокрема кисті Ганса Дюрера), мозаїчна кладка підлог, касетні плафони, ошатні кахельні печі, багаті меблі, цінні картини і портрети. Однією з найвідоміших прикрас палат Вавельського замку є художні настінні шпалери (Аррас), виготовлені на замовлення короля Сигізмунда II Августа, в кількості 356 штук, з яких до наших днів збереглося лише 136.

Вавельський кафедральний собор, який стоїть також на Вавельському пагорбі, на території замку, багаторазово перебудовувався. Біля базиліки розташовані дороманська ротонда святого Фелікса і Адаукта X століття, а також нещодавно відкриті фундаменти ще однієї будівлі того ж періоду, залишки першого романського собору XI століття і крипта святого Леонарда другого романського собору XII століття. У XIV столітті, за часів Казимира Великого, був побудований третій, готичний собор, оточений цілим вінком каплиць, який став місцем коронації та усипальницею польських королів. У декорі кафедрального собору переважає бароковий стиль, хоча є не мало творів більш ранніх епох.

Архітектурний ансамбль площі Ринок зберіг планування тих часів, коли Краків торгував з усією Європою, і по його вуличках крокували посли та монархи, багдадські купці і сарацини. У центрі площі височіє будівля колишніх Суконних рядів зі стрілчастими арками в неоготичному стилі. У Середньовіччі в цих приміщеннях торгували сукном, а зараз на першому поверсі Сукєнніц розмістився ярмарок з сувенірами, традиційними польськими товарами, бурштиновими і срібними виробами. Другий поверх будівлі займає Національний музей Кракова з колекцією картин, скульптур і монет XIV – XX століть, а під будівлею Сукєнніц розташований сучасний інтерактивний музей "Підземелля площі Ринок". Відразу за краківськими суконними рядами розташована Башта міської ратуші. Колись на першому поверсі ратуші зберігалася краківська скарбниця, а у підземеллях функціонувала в’язниця.

Біля площі Ринок, на прилеглій Маріацькій площі височіє Маріацький костел. Величний готичний фасад храму складається з двох веж різної висоти. Перший костел на цьому місці був побудований у 1221 році, але згодом після будівництва знищений татарами. Нинішня споруда є третьою за рахунком і датується XIV століттям. З Маріацьким храмом пов’язана трагічна легенда. Вона розповідає, що трубач, який вартував на вежі костелу, першим помітив наближення ворожих військ Батия і встиг подати сигнал тривоги. Але коли краків’янин почав сурмити, то був убитий татарською стрілою, яка простромила йому горло. З тих пір в пам’ять про подвиг трубача кожну годину на вежі костелу звучить мелодія, що закінчується тією нотою, на якій обірвалося життя середньовічного героя.

Навпроти Маріацького костелу встановлено пам’ятник поетові Адаму Міцкевичу. Периметр Ринкової площі щільним кільцем оточують кафе та старовинні будинки, кожен з яких має свою історію. Наприклад, у будинку № 9 відбулося одруження міщанина Лжедмитрія і Марини Мнішек, а в будинку № 16 розмістився ресторан «У Вежінка». Назва закладу нагадує про ті часи, коли багач Миколай Вежінек влаштовував в цьому будинку розкішні бенкети для королівських гостей. Обійшовши Ринкову площу, можна вийти до вулиці Ґродської, на якій розташована велика кількість старовинних храмів (серед них одна з найстаріших сакральних споруд Кракова — костел св. Андрія), а звідти піднятися на Вавельський пагорб до Королівського замку.

Другим історичним та туристичним центром Кракова є Казімєж - історичний район у північно-східній частині якого з XVI століття до Другої світової війни проживали євреї. Сьогодні Казімєж є частиною міського району «Дзєльніца I Старе Място». Від свого заснування у 1335 році і до 1818 року Казімєж був самостійним містом, що знаходився на південь від Кракова. Казімєж є частиною Старого міста, внесеного до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Для бажаючих оздоровитись перебуваючи у Кракові діє бальнеологічний курорт "Швашовіце". Любителі гірськолижного відпочинку, відвідуючи Краків, можуть скористатись послугами лижних витягів "Краків Valley".

 Варто відвідати:
Photos
 St.-Peter-und-Paul-Kirche
mehr