Підкарпатське воєводство

Підкарпатське воєводство (Województwo podkarpackie) розташоване у південно-східній частині Польщі. На заході воно межує з Малопольщею, на півночі — з Любылінським воєводством, на сході — з Україною, а на півдні — зі Словаччиною. Територія Підкарпатського воєводства складається з 21-го повіту та 4-х міст на правах повітів. Адміністративний центр — місто Жешув.

Рельєф. За півднем Підкарпатського воєводства закріпився статус гірської території, де збереглася найбільш незаймана у Польші природа. В південно-західній частині Підкарпаття простягаються хребти Зовнішніх Західних Карпат. Тут височіють дикі вершини Бещад та Низького Бескиду (у південній частині), мальовничі схили Перемиського, Динівського, Стшижовського, Ченжковського узгір’їв та Розточчя (у центральній частині) і розлогі рівнини на півночі. Найвищою точкою воєводства є гора Тарниця заввишки 1346 м. Територію Підкарпаття розділяють дві найбільші річки регіону – Сян і Віслок.

Клімат. У Підкарпатському воєводстві сформувалися три основні кліматичні зони:

  • рівнинно-низовинна(північна частина регіону, в межах Сандомирської котловини)
  • передгірна (центральна частина регіону у передгір'ї Карпат)
  • гірська (південно-східна частина регіону в межах гірських масивів Бещад та Низького Бескиду)

Для клімату рівнинної північної частини воєводства характерні довге й спекотне літо, тепла зима і відносно невелика кількість опадів. Середньорічна їх кількість тут найнижча в регіоні — від 565 мм в районі Тарнобжеґа до 700 мм на Колбушівському плоскогір'ї. Кліматичні умови у карпатському передгір'ї мають перехідний характер між рівнинним та гірським типами. Середньорічна кількість опадів у західній частині цієї кліматичної зони коливається від 700 до 7500 мм, а у східній — від 750 до 800 мм. Для гірської частини Підкарпатського воєводства характерні значні добові коливання температури повітря та велика середньорічна кількість опадів (в деяких районах до 1200 мм).

Природа. Майже половину площі Підкарпатського воєводства вкривають ліси, які розташовані в межах природоохоронних територій державного та місцевого значення. Завдяки цьому показники забрудненості повітря у Підкарпатті одні з найнижчих у Польщі, що створює сприятливі умови для відпочинку людей з хворобами дихальних шляхів, а також розвитку санаторно-курортної галузі туризму. На території воєводства розташовані Бещадський і Маґурський національні парки, а також 10 ландшафтних парків (Південно-Розтоцький, Ціснянсько-Вєтлінський, Чарножецко-Щижовський, Ясліський, Долини Сяну, Слонні гори, Перемишлське передгір'я, Яновські ліси, Пасма Бжанкі та Пуща Сольська), 16 територій з цінними ландшафтами і 70 заповідників. Територією Бєщадського національного парку пролягає понад 130 км туристичних шляхів промаркованих для піших мандрівок. Також Підкарпаття багате на джерела мінеральної води, які відносяться до І-го, найвищого класу незабрудненості вод за польськими стандартами. Вважається, що найбільш сприятливі природно-кліматичні умови для санаторно-курортного оздоровлення та лікування у Підкарпатському воєводстві є у санаторіях бальнеологічних курортів:

Історична довідка. Підкарпатське воєводство утворилося досить недавно — у 1999 році після проведення адміністративної реформи у Польщі. Південно-західна частина історико-географічного Підкарпаття в адміністративному відношенні увійшла до складу Малопольського воєводства. Аналізуючи уламки давніх знарядь праці, які були віднайдені в околицях Жешува, Рудної та Кшемєніци, вчені встановили, що перші люди на території сучасного Підкарпатського воєводства з'явилися в період мезоліту (11000-7000 років до н. е). Згідно археологічних досліджень перші поселення в передгірській частині Підкарпаття сформувалися приблизно на 5000 років пізніше, в період неоліту.

Культурно-історична спадщина. На території Підкарпатського воєводства знаходиться багато старих костелів, світських споруд, а також замків. До списку Світової спадщини ЮНЕСКО увійшли два дерев'янні храми Бжозовського повіту Підкарпаття. Один з них під назвою "Покликання Всіх Святих", був зведений в XV столітті у с. Блізне, а інший, збудований на межі XIV та XV століть, — "Вознесіння Богородиці" знаходиться у с. Хачув. Окрім них, на території воєводства розташовані ще близько 30-ти дерев'яних костелів, греко-католицьких та православних церков, які були збудовані в період з XV по XVIII століття. Також на території Підкарпатського воєводства збереглася велика кількість замків та інших фортифікаційних споруд. Найвідоміші з них:


Фотогалерея
 Замок Любомирських і Потоцьких (1629-1641), м. Ланьцут  Замок Любомирських і Потоцьких (1629-1641), м. Ланьцут  Замок Любомирських і Потоцьких (1629-1641), м. Ланьцут  Замок Любомирських і Потоцьких (1629-1641), м. Ланьцут  Замок Любомирських і Потоцьких (1629-1641), м. Ланьцут  Замок Любомирських і Потоцьких (1629-1641), м. Ланьцут  Територія Ланьцутського замку  Територія Ланьцутського замку  Територія Ланьцутського замку  Територія Ланьцутського замку  Територія Ланьцутського замку  Територія Ланьцутського замку  Територія Ланьцутського замку  Територія Ланьцутського замку  Територія Ланьцутського замку  Костел св. Івана Хрестителя (1354), м. Пільзно  Костел св. Івана Хрестителя (1354), м. Пільзно  Міська забудова, м. Пільзно
 Гірськолижні витяги та курорти Підкарпаття:

Гірсько-лижні курорти та витяги Підкарпатського воєводства надають широкий перелік послуг пов'язаних зі зимовим відпочинком у польських Карпатах. Гірсько-лижні курорти різних категорій складності задовільнять потреби як початківців у зимових видах спорту, так і туристів/спортсменів з досвідом.


Готелі, хостели, кемпінги, бази відпочинку, санаторії
Садиби, приватні помешкання
Музеї
Варто відвідати