Кошиці

Кошиці (словац. Košice) — друге за величиною місто Словаччини (після Братислави), яке є центром Кошицького краю та округу Кошиці-околиця, але не входить у його адміністративно-територіальний склад. Місто з кількістю населення понад 239 тисячі осіб, розташоване на сході країни біля підніжжя гірського масиву Ч’єрна Гора в долині ріки Горнад.

Перша згадка про слов'янське поселення на місці теперінього міста Кошиці датується 1230-м pоком. Переживши нашестя татаро-монгольської орди, поселення відродилося і поступово розширило межі. У 1342 р. населений пункт Кошиці отримав права вільного королівського міста.

В XV столітті місто, що стоїть на важливих торгових шляхах, стало другим за значенням центром Угорської держави. У той час в Кошицях проживало багато німецьких колоністів, що сприяло його стрімкому соціально-економічному зростанню. Але загроза Османської Імперії припинила цей розвиток, перерізавши торгові шляхи, що забезпечували процвітання міста. Під час антигабсбургської війни 1703-1711 років у місті розташовувався штаб Ференца II Ракоци, що бився за незалежність Угорщини (Кошиці, де мешкає близько 20 тисяч етнічних угорців, по сьогодні відзначаються активним угорським національним рухом). Після Першої Світової війни Кошиці на 19 років увійшли до складу Чехословацької республіки, а за Мюнхенським договором 1938 року — до Угорщини. В 1919 році в Кошицях було проголошено Словацьку Радянську Соціалістичну Республіку, що проіснувала недовго. До кінця Другої Світової війни значення міста зросло у зв'язку з тим, що тут влаштувався Чехословацький уряд, який повернувся з еміграції. Від 1938 до 1944 року місто Кошиці, за Віденським арбітражем, перебувало у складі Угорщини.

Сьогодні Кошиці є одним з найвідоміших туристичних центрів Словаччини. Тут збереглося багато пам'яток архітектури, історії та культури. Археологічні розкопки вже протягом сторіччя поповнюють новими експонатами музеї. Одна з найвідоміших знахідок Кошиць датується 1935 роком. Тоді робочі, що копали траншеї в історичному центрі, знайшли 2920 золотих монет з 81 країни світу, що були викарбовані у XV-XVII століттях.

Однією з найвідоміших пам'яток міста є собор св. Єлизавети (1378, 1508), який розташований на центральній площі міста. Це найбільша церква Словаччини. Будівництво цього готичного храму проходило під королівським наглядом у кілька етапів, починаючи з 1378 р. Його п'ятинефний інтер'єр має довжину 60 м і ширину 45 м. Вівтар XV століття відноситься до найбільших в Європі. На південній стороні збудована каплиця св. Михаїла (друга половина XIV ст.), на північній — вежа Урбана з дзвіницею.

У Кошицях також відмінно збереглися найстарший будинок міста — костел домініканців з кінця XIII століття, костел св. Антона Падуанського (1405), костел уршулінок (1652-1655), костел єзуїтів (1671-1681), костел св. Духа (1730-1733 рр), кальвіністський костел (1805-1811), лютеранська церква (1804-1816), дві новіші греко-католицькі церкви і багато інших культових споруд.

 Варто відвідати:
Фотогалерея