Що варто відвідати у Перемишлі

  • Базиліка Вознесіння Богородиці та св. Іоана Хрестителя

    Головний храм Перемишльської архиєпархії. З 1375 по 1412 рік на цьому місці стояла дерев'яна церква Петра і Павла. У 1412 році замість дерев'яного храму був збудований кам'яний. Будівництво існуючого собору в готичному стилі почалося у 1495 році, але згодом він був зруйнований і відбудований аж у 1571 році. Через постійну загрозу нападів на територію сучасного Підкарпаття татарів та італійців, костел укріпили мурами та оснастили гарматами.
    Адреса: м. Перемишль, Plac Katedralny 1
  • Брама старого єврейського цвинтаря

    Старий єврейський цвинтар у Перемишлі був заснований у XVI ст. Більшу частину цвинтаря знищили нацисти під час Другої світової війни і єдиним архітектурним елементом, який залишився з тих часів є стара вхідна брама.
    Адреса: м. Перемишль, ul. Rakoczego 5
  • Будівля міського уряду (ратуша)

    Будівля міського уряду була зведена в середині XVI століття. Сьогодні вона виконує ті ж самі адміністративно-політичні функції, які здійснювала протягом останніх чотирьох століть. Під будинком розташована мережа підземних ходів, яку у майбутньому планується відкрити для відвідування туристів.
    Адреса: м. Перемишль, plac Rynek 1
  • Годинникова вежа

    Вежа заввишки 34 м була збудована у 1775-1777 роках за кошт фонду перемишльського греко-католицького єпископа Атанасія Шептицького. Вона мала слугувати дзвіницею для греко-католицької церкви, яку планували збудувати у Перемишлі в кінці XVIII ст. Після Першого поділу Польщі за підтримки імператриці Марії Терези Габсбург храм почали будувати, але одразу після її смерті будівельні роботи припинились. Згодом вежу обладнали годинниковим механізмом, а зведення храму більше не відновлювалось. Починаючи з 1996 року у Годинниковій вежі функціонує перемишльський музей люльок та дзвонів.
    Адреса: м. Перемишль, ul. Władycze 3
  • Греко-католицька духовна семінарія

    Будівля семінарії в неокласичному стилі була збудована за ініціативи єпископа Костянтина Чеховича у 1912 році. Під час Першої світової війни тут функціонував військовий госпіталь. Після депортації українців з території Польщі будівля була передана у державну власність з метою створення тут навчального закладу. У 1992 році частину будівлі повернули греко-католицькій громаді Перемишля, а в іншій частині містяться офісні приміщення. Біля споруди розміщені давня капличка та сад.
    Адреса: м. Перемишль, ul. Basztowa 13
  • Греко-католицька церква Матері Божої Болісної

    Церква та монастир біля неї були збудовані у 1935 році. Після Другої світової війни під час радянської окупації перемишльських земель, пароха церкви отця Романа Юстина було заслано у Сибір, а будівлю храму віддано для функціонування у ній міського архіву. Лише у 1996 році сакральну споруду було передано українській греко-католицькій громаді у Перемишлі для відновлення богослужінь.
    Адреса: м. Перемишль, ul. Salezjańska 2
  • Греко-католицька церква св. Іоана Хрестителя

    Кафедральний собор Української греко-католицької церкви у Перемишлі збудований єзуїтами у 1626-1632 роках. Після скасування закону єзуїтів цісарем Йозефом, храм був занедбаний і з 1820 року використовувався як складське приміщення. У 1904 році в сакральній споруді відновили правлення богослужінь за римо-католицьким обрядом. З 1957 року у церкві проводилися також Служби Божі за східним обрядом, a в 1991 році собор віддали українській греко-католицькій громаді в обмін на церкву св. Терези, яка раніше виконувала функцію кафедрального собору.
    Адреса: м. Перемишль, ul. Karmelicka
  • Залізничний вокзал

    «Пшемисль Ґлувни» — один з найбільших залізничних вокзалів Підкарпатського воєводства. Вокзал збудований у 1860 році і перебудований в необарокковому стилі у 1895 році. У період з 2010 по 2012 рік будівлю пам'ятки було повністю відреставровано. На ремонтні роботи польська влада виділила близько 25 млн. злотих. У XIX-XX ст. Перемишльський вокзал відігравав роль важливого транспортного пункту на залізничному шляху, який з'єднував між собою Краків та Львів.
    Адреса: м. Перемишль, plac Legionów 2
  • За наказом короля Казимира Великого замок був збудований на Замковому пагорбі після 1340 року. У XVI ст. споруда суттєво змінила свій зовнішній вигляд внаслідок багатьох перебудов. Зараз навколо замку є рекреаційна зона — прогулянковий парк, а всередині функціонує театральна трупа Драматичного товариства ім. О. Фредра.
    Адреса: м. Перемишль, al. 25 Polskiej Drużyny Strzeleckiej 1
  • Костел Марії Магдалини та Непорочної Діви Марії і францисканський монастир

    Будівництво сакрального комплексу розпочалось у 1754 році, а завершилось у 1778. Перед головним входом у храм стоять три скульптури XVIII ст., які створив львівський скульптор Фабіан Фесінґер: Непорочного зачаття Богородиці, блаженного Яна Дунса Шкота і св. Ідзя. На верхній частині фасаду костелу зроблений напис латинською мовою: "Domine De Tuis Donis Oferimus Tibi", що в перекладі на українську означає: "Тобі Господи приносимо дари, які Ти нам дарував".
    Адреса: м. Перемишль, ul. Franciszkańska 3
  • Костел св. Антонія Падевського та монастир францисканців-реформатів

    У 1672 році на місці сучасного храму (1641) стояв дерев'яний костел з монастирем францисканців-реформатів. Інтер'єри костелу, незважаючи на війни, зберегли той вигляд, який мали на початку XVIII cт. Храм оздоблений фресками Станіслава Строїнського. Зі зовнішньої сторони навколокостельних мурів розміщений пам'ятник (XIX ст.) охоронця монастиря — Христина Шиковського, який 9 жовтня 1672 року зібрав мешканців Перемишля і здійснив нічний напад на татарський табір біля с. Комарніце.
    Адреса: м. Перемишль, ul. Jagiellońska 2
  • Костел св. Терези та монастир кармелітів босих

    Пізньоренесансний монастир XVII ст. і костел св. Терези є найвище розташованим сакральним комплексом у Перемишлі. На території монастиря розташовані просторі сад і город. Усі будівлі та ділянки комплексу огородженні старим високим муром.
    Адреса: м. Перемишль, ul. Karmelicka 1 a
  • Нова синагога

    Будівництво нової синагоги у 1905 році ініціював перемишльський єврейський громадський діяч Мойсей Шайнбах. Зведення єврейської святині за проектом Станіслава Маєрського було завершене у 1918 році. Під час Другої світової війни нацисти зробили у синагозі стайню для коней, завдяки чому будівля залишилась цілою. Починаючи з 1966 і до сьогодні в колишній синагозі функціонує міська бібліотека.
    Адреса: м. Перемишль, ul. J. Słowackiego 15
  • Новий єврейський цвинтар

    Найдавніші могили Нового єврейського цвинтаря у Перемишлі датують 1822 роком. Це найбільший єврейський цвинтар у Підкарпатському воєводстві. Після Другої світової війни на ньому були поховані ексгумовані рештки жертв Голокосту з Перемишля, Стальової Волі, Бірчі і Любачова. Також на цвинтарі створено 12 братських могил жертв гітлерівського терору.
    Адреса: м. Перемишль, ul. J. Słowackiego 99
  • Палац греко-католицьких єпископів

    Палац був збудований у 1900 році і виконував функції резиденції греко-католицького єпископа у Перемишлі. Після Другої світової війни єпископа арештували, а палац передали у державне володіння Польщі. У 1969-1977 рр. будівлю було ґрунтовно перебудовано і тепер тут розташоване одне з відділень музею Перемишльської землі.
    Адреса: м. Перемишль, pl. T. Czackiego 3
  • Палац Любомирських

    Палац було збудовано у 1887 році за наказом князя Гіроніма Адама Любомирського за проектом Максиміліана Нітша. Впродовж XVIII ст. район Баконьчице у якому розташований палац, виконував функції літньої резиденції перемишльського старости. Під час Другої світової війни палац почергово був захоплений спочатку радянськими, а потім — німецькими військами. Останнім формальним власником палацу був Єжи Ігнацій Любомирський. Сьогодні в будівлі функціонує філія Національної Східноєвропейської вищої школи у Перемишлі.
    Адреса: м. Перемишль, ul. T. Terleckiego 6
  • Православна церква Різдва Богородиці

    Перед Другою світовою війною церква була греко-католицькою. Сакральний комплекс складається з мурованої церкви (1880), мурованої дзвіниці (1880) і будинку братства св. Миколая (XIX-XX ст.). 17 грудня 2009 року храм був переданий православній общині Перемишля.
    Адреса: м. Перемишль, ul. Mariacka 4
  • Православна церква Успіння Богородиці

    Трикупольний храм був збудований у 1887 році на місці старої дерев'яної церкви. Після Другої світової війни будівля зазнала значних пошкоджень, але під час реставраційних робіт 1982-1984 років її було відновлено. Біля церкви стоїть дзвіниця на якій висять давні дзвони вилиті у ІІ половині XVIII ст.
    Адреса: м. Перемишль, ul. Wilczańska 24
  • Руїни Засянської синагоги

    Синагога будувалась з 1890 по 1892 рік за ініцітиви членів товариства Ізраільської Засянської Святині. Від початку свого заснування до періоду Другої світової війни синагога була одним з найбільших релігійних центрів єврейського населення Засяння. У 2005 році будівлю було передано у приватну власність, але до сьогодні вона у дуже занедбаному стані.
    Адреса: м. Перемишль, plac Unii Brzeskiej 6
  • Татарський пагорб

    Татарським у Перемишлі називають пагорб, який розташований на південній окраїні міста у районі, який носить назву Знесіння. Висота Татарського пагорба становить 352 м над рівнем моря. Згідно з легендою, його у IX ст. насипали татари для того, щоб поховати на ньому свого хана, який загинув у бою. Впродовж століть Татарський пагорб відігравав роль важливого пункту спостереження в оборонній системі Перемишльщини. Сьогодні пагорб ще називають вершиною Пшемислава, легендарного засновника міста Перемишль.
    Адреса: м. Перемишль, ul. Przemysława
  • Український народний дім

    Український "Народний дім" побудований у 1904 р. акціонерним товариством "Народний дім" у Перемишлі. У 1904-1939 та 1945-1947 роках в "Народному домі" функціонували українські культурні, економічні, політичні організації і товариства, а також театр, кіно, ресторан і магазини. У 1946 році розпочалась депортація українців з Польщі на територію СРСР, а 20 листопада 1948 повітовий суд постановив про передачу будинку у державне володіння Польщі. 21 березня 2011 року "Народний дім" у Перемишлі було передано у користування Об'єднанню українців Польщі, після понад 60-ти літньої боротьби за повернення його українській громаді.
    Адреса: м. Перемишль, ul. T. Kościuszki 5
  • Фортеця Перемишль

    Побудова укріплень навколо Перемишля розпочалась у 1854 році і тривала аж до початку Першої світової війни. Фортеця Перемишль була третьою за величиною у Європі, після Антверпена і Вердена. Але на відміну від них, вона зазнала аж три облоги, а також найдовшу блокаду у відриві від свого фронту (173 дні). Одна з оборонних споруд фортеці розташована у самому місті Перемишль, в районі Знесіння біля Татарського пагорбу. Решта фортпостів розташовані кільцем навколо Перемишля: близько 40 — на території Польщі, а 6 — в Україні. З 2009 року біля фортифікаційних споруд, що розташовані поблизу українського села Поповичі, проводять фестиваль мистецтв «Fort.Missia».
    Адреса: м. Перемишль, стежка в районі Знесіння (Ścieżka na Zniesieniu)